יום רביעי, 1 בינואר 2014

ברוכים הבאים אל האתר

שמי ד"ר יוסף ואלך ואני אספן, חוקר ומתעד, העוסק זה שנים רבות בתחום תולדות הדואר של ארץ ישראל. לאורך תקופה ארוכה עסקתי גם במסחר בבולים וניהלתי בית מכירות פומביות.
אחד התחומים העיקריים בהם התמקדתי היה תיעוד תולדות הדואר של אזור יהודה, שומרון וחבל עזה. שטח זה עבר תהפוכות רבות מאז תום שלטון המנדט הבריטי בשנת 1948. הוא נכבש תחילה על ידי ממלכת עבר הירדן, עבר לניהולה של מדינת ישראל, וכיום נמצא ברובו תחת שליטת הרשות הפלסטינית.
עובדת היותי בן התקופה נתנה לי את האפשרות לתעד מכלי ראשון את השפעת חילופי הממשל בדור האחרון. הייתי עד בשנת 1967 לצירוף שטחי רצועת עזה והגדה המערבית למדינת ישראל כחלק מן הניצחון במלחמת ששת הימים, ועסקתי שנים רבות בחקר ובתיעוד שירותי הדואר באזורים אלו. את מחקרי על התקופה הישראלית ועל התקופות שקדמו לה סיכמתי בעשרות מאמרים ובמספר ספרים שהוצאתי לאור, ובהם הצגתי את הממצאים שליקטתי ואת המסקנות אליהן הגעתי תוך לימוד ממצאים אלו.

היה זה אך טבעי שאמשיך בפעילות מחקרית זו גם בתקופה בה החל מימוש הסכמי אוסלו, וחלק מן השטחים הועבר לאחריות הרשות הפלסטינית. הייתה זו הזדמנות של "פעם בחיים" לתעד בזמן אמת את תהליך הקמת שירות דואר של מדינה חדשה. באתר זה ריכזתי את תוצאות מחקר זה המבוסס על האוסף רב ההיקף שצברתי לאורך השנים.

הקמת האתר נעשתה בשיתוף עם משה רימר, אשר סייע רבות בגיבוש עבודת המחקר, בארגון הפריטים לתצוגה ובכתיבת תוכן האתר.

ברצוני להודות למנהלי דואר הרשות הפלסטינית אשר עשו את עבודתם וסייעו ככל יכולתם להשגת הפריטים הרבים עליהם מתבסס מחקר זה.


מה ניתן למצוא באתר זה?


1. דף הבית של האתר.
2. תיאור כרונולוגי של האירועים העיקריים שהתרחשו במהלך תקופת מימוש הסכמי אוסלו והקמת דואר הרשות הפלסטינית.
3. הפרק המרכזי של העבודה בו רוכזו תוצרי עבודת המחקר.
4. הצגת פריטים מן האוסף בחלוקה לפי סוג פריט. 
5. ריכוז מסמכי מקור אשר שימשו לביסוס עבודת המחקר. 
6. הפנייה אל מאמרים שפורסמו בעבר בעיתונות הבולאית.  
7. הסבר על שיטת העבודה בה בוצע איסוף הפריטים הכלולים באוסף.

 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה